„Vodník“ v Mnichově Hradišti – 153 dětí

Dne 1. června 2018 se u kamenného mostu u řeky Jizery v Mnichově Hradišti uskutečnila akce Ve vodě nežijí jen vodníci určená pro děti z 1. stupňů základních škol.

Na této akci se prezentovala MO ČRS Mnichovo Hradiště, kdy za podpory SÚS – a dále ve spolupráci s 2. základní školou v Mnichově Hradišti připravila zajímavý program zaměřený zejména na nejmenší účastníky a případné zájemce o účast v rybářském kroužku. Cílem akce bylo seznámit širší dětskou veřejnost s činností rybářů ale i v dětech probudit zájem o přírodu a rybaření.

Připraveno tak bylo jedinečné dopoledne, kde nebylo možné přehlédnout nadšení, o které se v řadách školáků z převážně 3. tříd 2. základní školy MH postaral opravdový vodník. Kamarád místních rybářů. Stejně tak ale děti jevily aktivní zájem o jednotlivé disciplíny, které byly pro ně v rámci více než tříhodinového programu připraveny.

Hlavním tématem dopoledního programu bylo povídání o přírodě, soutěžení v nejrůznějších disciplínách, jako hod udicí na cíl, poznávání jednotlivých druhů ryb našich vod nebo si děti mohly zkusit i ryby chytit na udici v řece Jizeře. K vidění byla také ukázka první pomoci prostřednictvím zástupců Červeného Kříže, který přijal pozvání a rovněž se začlenil do programu „Vodníků“. Děti si tak vyzkoušely umělé dýchání z „úst do úst“, obvázat zraněného a byly poučeny o tom, co je vhodné udělat pro záchranu tonoucí se osoby.

Řeč byla také o rybářském vybavení či moderních technikách rybolovu, na místě byly k vidění součásti rybářské výbavy, děti se dozvěděly o tom, jak správně navázat háček na udici nebo jak s rybami zacházet po jejich vylovení.

V rámci programu si sáhly i na opravdovou rybu, poslechly si povídání a zajímavosti o jednotlivých druzích ryb od zkušených rybářů „ohmataly“ si opravdové rybářské vybavení.

Žádný malý účastník neodešel z Vodníků s prázdnou, i když k získání ceny bylo někdy třeba trocha sebezapření a trpělivosti, kdy se například udicí na terč házelo i opakovaně několikrát nebo nám děti musely na předložených fotografiích ukázat, co do volné přírody patří nebo je naopak běžně její součástí.

Odměnou nám však nakonec byl upřímný dětský úsměv doprovozený rozzářenýma dětskýma očima, což pro nás bylo tou největší motivací pro další práci s dětmi v rámci startu dalšího ročníku místního rybářského kroužku.

Celkově bylo rozdáno dětem několik stovek cen v hodnotě několika tisíc korun. Naše Vodníky v Mnichově Hradišti navštívilo celkem 153 školáků z 2. základní školy Mnichovo Hradiště. Řada dětí na základě účasti na akci Ve vodě nežijí jen vodníci skutečně projevila zájem o to stát se opravdovým rybářem, z čehož máme pochopitelně velkou radost.

O přípravy a zajištění celé akce se staralo několik členů MO ČRS Mnichovo Hradiště, kterým tímto patří velké poděkování za dobře odvedenou práci a speciální poděkování dále patří především SÚS, která věnovala ceny do soutěží a dodala koncept naší prezentaci skrze náborový projekt SÚS pro děti a mládež nazvaný Ve vodě (ne)žijí jen vodníci.

Jiří Mareš, MO Mnichovo Hradiště