Sykovec našim mladým muškařům o víkendu naděloval tituly mistrů ČR!

Poslední dubnová neděle sice vyvolávala představy mnoha překvapení, ale její aprílová podstata se na Sykovci u Žďáru nad Sázavou naštěstí pro nás nenaplnila. Konalo se zde juniorské Mistrovství České republiky v jezerním muškaření. Šampionát, který byl závodní premiérou pro tento revír. Tedy pro většinu účastníků naprostá neznámá.

Organizátoři připravili neobvyklý závod v našich podmínkách, neboť se nelovilo ze břehu, ale brodilo se a to místy i hodně daleko. Jim ku cti je třeba říci, že na rozdíl třeba ode mě, měli naprosto jasnou představu o revíru a během závodu všechny mé obavy o jeho regulérní průběh rozptýlili. Nakonec jedinou nepříjemností byly zmatky okolo propozic, ale to se stane a vše se podařilo dořešit ještě před závodem.

Za dětmi jsem dorazil až v sobotu pozdě večer. Tento den jsem si zpestřil nádherným závodem na jihočeském Květoňově. Bedna to nebyla, desítka také ne, ale i sedmnácté místo při skvělé konkurenci mě potěšilo. Hlavní bylo, že jsem si hezky zachytal a pobral nějaké rady od bývalého trenéra muškařské reprezentace Tomáše

Starýchfojtů. Možná ani sám netuší kolik mi ty dvě kola odchytaná vedle sebe dala, i když na první pohled informací k Sykovci bylo poskrovnu. Za tou touto cestou děkuji.

No ale k závodu. Kluci byli natěšení, vždyť letos se jim od začátku sezony celkem daří. Strach z brození hodili za hlavu a pečlivě si připravili domluvené sestavy na udice. Jen Klárka chvilku tápala, protože zapomněla doma broďáky. Aby byla hezčí a rybám se líbila, půjčila si kalhoty od Martina Sušila. Sice trošku větší, ale funkční. A líbila se, ale o tom o chvíli později.

Nejzajímavějším momentem prvního kola byl samotný start. Všichni věděli, že se bude u břehů chytat bílá ryba a přesto všichni do jednoho, s výjimkou Honzy Bureše, se startovním zatroubením napochodovali do vody. Výsledek tomu odpovídal.

Honza dělal suverénní jedničku se čtrnácti kusy, z nichž naprostou většinu nachytal u břehu, aniž by vstoupil do vody. V dalších kolech se už všichni z výsledků prvního kola poučili, a tak se taktika všech nápadně podobala. Oběd jsme trávili s vědomím Honzova vedení se součtem dva ze dvou kol. Stejně na tom byl i Honza Carbol ze SmÚS. Třetí byla Klárka. I v benjaminech jsme drželi titulovou pozici díky Davidovi Sušilovi.  Třetí kolo jsem bohužel sledoval jen prostřednictvím SMS zpráv za volantem auta cestou do Prahy na představení zaříkávače psů C. Millana. A bylo to napínavé. Do půlky kola Honzu stíhali další tři

závodníci v sektoru. Poslední SMS byla „Honza se sedmi jednička – mistr“. A to mu to dvě ryby nekompromisně utrhly. Jedna při záběru, druhá až poté, co vymotala šňůru i s backingem. Klárka prolomila své prokletí posledních kol a v pohodě udržela svou pozici.

Jak to tedy vlastně dopadlo? Mistrem ČR je Jan Bureš SÚS, druhý Jan Carbol SmÚS, třetí Klára Štěpánková SÚS, mistrem v kategorii benjamin je David Sušil SÚS, druhý Tadeáš Snížek ÚSHMP a třetí Zdeněk Dvořák SÚS. Tedy ze dvou titulů oba a ze šesti pohárů 4 přivezli závodníci Muškařského klubu Monfish junior do mateřské MO

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a SÚS. Děkuji všem za skvělou reprezentaci .

Celkem bylo za celý závod uloveno 166 ryb z nichž 27 měl zapsaných vítěz závodu. Převládala bílá ryba a okoun, největší ryby byli duháci a chytil se třeba i lín. Kapři si dokázali s návazci poradit a podběrákům vyhnout. Největší ryba měřila 455 mm a ulovil ji Vojta Marek z SÚS. Škoda jeho nuly ve druhém kole. Někdy je jeho obojetnost (chytá úspěšně i přívlač) ku prospěchu, tentokrát ho připravila o lepší výsledek. Záběry od bílé ryby měl, ale

záseky jako s přívlačovou udicí ho o úlovek připravily. V dalších dvou kolech dělal jedničky a stačilo málo, aby se na bednu dostal.

Děkuji všem, kdož nám pomáhají (rodičům, kamarádům, sponzorům, SÚS a MO) a především našim dětem za zájem a nasazení.

Roman Vlček, Muškařský klub Monfish junior