Středočeši reprezentovali na MS juniorů v plavané

Ve dnech 12. – 13. 8 .2017 se konalo v Irsku na jezeře Inniscarra Lake u města Coachford mistrovství světa v plavané juniorských kategorií U15, U20 a U25.

Jakub Touzimsky 2SÚS reprezentovali tři závodníci. V U20 Šimon Svatek a Jakub Toužimský a v U25 Ondřej Pokorný. Jelikož se letošní šampionát konal v Irsku, které obklopuje oceán, nebylo jednoduché celou cestu naplánovat tak, aby vše klaplo. Asi nejstrastiplnější bylo dostat veškerý materiál na místo konání. Krmení a hlínu jsme se rozhodli přepravit na dvou paletách 14 dní před šampionátem k našemu slovenskému kamarádovi, který pracuje 40 km od našeho ubytování v Corku. Doprava materiálu závodníků byla naplánována již v únoru třemi dodávkami VW Crafter v délce 7,5 m. Bohužel pozdním zamluvením trajektu nebylo již pro takto dlouhé dodávky na lodi volno a vše se začalo komplikovat. Naslepo jsme museli zaplatit trajekt pro dodávky v délce max. 6 m. A až poté jsme začali shánět automobily. Simon Svatek 2Další problém. Všechny dodávky tak, abychom se se vším materiálem vešli jsou dlouhé 6,15 – 6,25 metrů. Šli jsme do rizika a vydali se na cestu delšími auty než bylo zaplaceno a doufali,  že se nikde nebude nic měřit a převažovat. Dle vyprávění řidičů, kterým je potřeba za obětavost pro potřebu jednotlivých kategorií poděkovat, nebyla cesta jednoduchá a trajekt stihli jen tak tak, i když jeli s pětihodinovým předstihem. Závodníci a ostatní doprovod letěli. Výprava zahrnovala celkem 40 lidí.

V Irsku jsme měli asi zatím nejlepší ubytování, co jsem za 10 let u reprezentace zažil. Vysokoškolské koleje v Corku, 20 minut od trati. Jednalo se o apartmány pro 4 lidi, kde měl každý svůj pokoj se sprchou a toaletou. A jednou společnou, plně vybavenou kuchyň. Každá kategorie měla  své nepostradatelné Ondra Pokornykuchaře. Vzhledem k nízkému rozpočtu na toto MS a vysokým cenám stravování v Irsku nebylo možné hradit závodníkům stravu na místě, ale větší část jídla jsme si vezli s sebou ve speciálních zesílených termoboxech tak, aby všechno jídlo přečkalo dvoudenní cestu dodávkou.

Závodní trať byla umístěna na břehu jezera. Hloubka byla na děličku od 4 – 5 m a břeh se postupně svažoval dále do hloubky, kdy na cca 20 m byla hloubka 9 metrů. Na děličku u břehu braly plotičky o průměrné váze 65 g. Celý týden se nám tato váha neměnila a žádným způsobem se nám nepodařilo chytat větší plotičky. Na odhoz brali cejnci a cejni  od 150 g – 1,5 kg, ti však nebyli všude a nešlo říct budeme chytat jen cejny.

Jakub TouzimskyDo sobotního závodu jsme šli s tím, že budeme chytat plotičky na 13 m děličku a v případě špatného umístění přejdeme na odhoz. Nakonec do odhozu nešel  jen Ondra, který nachytal 160 ryb z dlouhé děličky a váhou 10 280 g/65 g ryba a obsadil 4. místo v sektoru, kde ho porazili jen závodníci chytající na kratší 11,5 m děličku. Ostatní tři závodníci skončili na 9.,10. a 11. místě. Celkově jsme po prvním dnu obsadili 10. místo.

Do druhého dne jsme šli se stejnou taktikou, ale zkrátili děličku na 11,5 metru. Bohužel, obraz závodu byl stejný. Ondra měl vedle sebe zprava  Angličana a zleva Francouze. První hodinu je přechytával o třídu, ale postupem času byly záběry horší a Ondra Pokorny 2horší, a tak musel přejít do odhozu dnes i on. Hned asi třetím náhozem vytáhl cejna cca 1,5 kg, což ho posunulo opět před soupeře. V poklidu chytal cejny z odhozu a do třetí hodiny vedl sektor. Co se ale dělo poslední hodinu jsem nechápal. Některým závodníkům přijeli na děličky místo plotiček cejni. A na odhozu braní ryb postupně sláblo. Druhý den obsadil Ondra opět 4. místo s váhou přes 11,5 kg a celkově skončil na 10. místě v jednotlivcích. Tým U25 se nezlepšil a skončil také na 10. místě.

Do Irska jsme rozhodně nejeli pro konečné 10. místo. Bohužel jsme nedokázali vyselektovat větší plotičku od menší  a zároveň jí udržet na zakrmeném místě celé čtyři hodiny.

Simon SvatekJeště doplním umístění Šimona Svatka a Jakuba Toužimského v kat. U20: Šimon 5 + 7 celkové 19. místo, Jakub 10 + 11 celkové 44. místo. Celkově skončila kat. U20 na 11. místě.

Na závěr bych chtěl  poděkovat  SÚS za podporu závodní plavané, ČRS, firmě SENSAS a v neposlední řadě veškerému doprovodu závodníků na tomto MS, bez kterých bychom se neobešli.