Společně se Středočeským krajem zachraňujeme lipana!

Včera a dnes jsme do vybraných revírů nasadili 22 000 ks lipana podhorního. Společně za finanční pomoci Středočeského kraje se tak snažíme zachránit jednu z nejkrásnějších původních ryb našich toků.

Lipani o velikosti 10 cm, které dodalo Rybářství Kaplice, byli nasazeni do sedmi pečlivě vybraných revírů: do Litavky 2P (MO Hořovice) – 5 000 ks, Litavky 1 (MO Zdice) – 2 000 ks, Janovického potoka 1 (MO Týnec n/S) – 5 000 ks, Doubravy 3P (MO Žleby) – 3 000 ks, Jizery 6 (MO Mnichovo Hradiště) – 2 000 ks, Mohelky 1 (MO Mnichovo Hradiště) – 3 000 ks a do Košáteckého potoka 1 (MO Přívory) – 2 000 ks.

Cena této násady byla 202 400,- Kč včetně DPH. Středočeský kraj přispěl částkou 150 000,- Kč, zbytek doplatil SÚS včetně veškeré režie od naložení až po rozvoz násady a po zaplacení ichtyologického průzkumu v daných revírech.

„Především chci poděkovat Středočeskému kraji, který již třetím rokem výrazně přispívá na násadu lipana a bojuje s námi za jeho záchranu. Pomoci našeho kraje si velice vážíme a opět se potvrzuje, že Středočeský kraj je jedním z nejvýznamnějších partnerů nás, rybářů,“ uvedl předseda SÚS Dušan Hýbner.

Ten se osobně účastnil nasazování lipana, stejně tak jako Ing. Zdeněk Peták za odbor životního prostředí Krajského úřadu Středočeského kraje, ve čtvrtek si pak násadu nenechal ujít náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro životní prostředí a zemědělství Ing. Miloš Petera.

V pátek pak byla přítomna i Česká televize, která z násady lipana odvysílala dnes (14. 9.) reportáž na ČT1 ve zpravodajském pořadu Události v regionech.

Vidět ji můžete ZDE, reportáž začíná v čase 20:30.

Do konce 20. století byly populace lipana v našem regionu poměrně stabilní. Úlovky v některých revírech dosahovaly až stovek kusů (Litavka, Kačák, Jizera). V roce 1990 se lovilo cca 600 ks o hmotnosti 220 kg, do roku 2000 se průměrné úlovky snížily na 300 ks a v loňském roce si naši rybáři ponechali 8 kusů lipana o hmotnosti 3 kg.

A to vše při intenzivním vysazování. Uživatelé revíru musí na základě rozhodnutí orgánu státní správy rybářství vysazovat každoročně minimální množství ryb vybraných druhů. Tento plán činil u lipana v roce 1999 – 2 600 kusů ročka lipana, od roku 2010 jsme povinni vysazovat minimálně 8 950 ks. Tento plán jsme každý rok překračovali, výrazněji však od chvíle, kdy se na nasazování lipana začal (finančně podílet (150 000,- Kč ročně) Středočeský kraj. Takže už v roce 2016 jsme nasadili 24 178 ks, v roce 2017 to bylo 16 869 ks a letos jsme nasadili 22 000 ks.

K zachování populace přispívá i zvýšení lovné míry lipana na 40 cm, přesto stav této ryby v našem kraji nelze nazvat jinak než kritický.

Lipan, a nejen on, dostal během posledních 15 let těžké rány, kdy v letech 2004 až 2005 v průběhu zimy okupovala naše revíry početná hejna kormorána velkého a zdecimovala ichtyofaunu Kačáku, Košáteckého potoka, Javornice a dalších.

K tomu si musíme přičíst znečištěné naše vodní toky, povolování výstavby MVE, protipovodňové úpravy koryt, ideálně lichoběžníkového tvaru bez jediné překážky a katastrofální hydrologickou situaci.

Šach mat pak můžeme zbytku lipanů dát nekontrolované rozmnožování vydry.

„S tím se společně se Středočeským krajem nehodláme smířit a za lipana bude dál bojovat. A nejen za něj, stejnou pozornost si zaslouží např. i podoustev, hořavka, okoun, parma,“ dodává Dušan Hýbner.

Redakce SÚS