Brzké léto probudilo ryby i muškaře

Zimu neodvál čas, ale v podstatě ze dne na den ji vystřídalo léto. S touto prudkou změnou se museli popasovat ryby, i my rybáři. Celý blok závodů, který je letos přípravou na první vyvrcholení juniorské muškařské sezony skončil rychleji, než začal.

Letos poprvé po 22 letech se nekonal námi pravidelně navštěvovaný Mezinárodní maraton ve francouzském Dreux, zrušena byla i Pepíkovská muška ve Skutči a nezávodilo se ani na Skaličce. A tak jako příprava nám zbyly jen stálice v podobě Jestřabického maratonu, Monfish cupu v Poličce a Monfish junior a senior cupu na Barabě u Mělníka. Nepočítám-li samozřejmě MiČR dospělých na Poličce, kde náš Muškařský klub Monfish junior, domovskou MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, a především Středočeský územní svaz reprezentovala v kategorii žen juniorka Klára Štěpánková a hned při první účasti vybojovala krásné páté místo v konkurenci devíti zkušených muškařek, ošlehaných i účastmi na MS a ME juniorů i dospělých.

Jestřabice pro nás letos byly zklamáním. Ne pořadatelsky. Tak, jako každý rok, manželé Šlesingerovi odvedli spoustu práce a připravili skvělý závod.  Ale výsledky se nedostavily podle očekávání. Co je platné, když ve čtyřech kolech člověk dělá umístění do desítky, když v těch dalších se potká jen s jedním záběrem a tedy jedinou zdolanou rybou. Letos bohužel žádná z našich pěti dvojic neproklouzla do první desítky.

Monfish cup v Poličce už byl pro nás mnohem radostnější. Letos jsme sice měli ve startovní listině nejmenší počet závodníků, ale kromě bodovaných míst v jednotlivých dnech Samuel Piekar vyhrál soutěž juniorů a v celkovém pořadí mezi 120 účastníky byl na krásném sedmém místě. Na šestnáctém místě celkově pak skončil Honza Bureš. Úspěchem byl i první postup loňského benjamina Jonáše Včeliše do nedělního finále.

Minulý víkend se skoro tropickým počasím jsme strávili na pískovně Vlíněves u Mělníka, kde jsme se za poslední tři roky již zabydleli v českých podmínkách se zcela ojedinělými lodními závod. V sobotu v režii našeho klubu a s pomocí MO Mělník proběhl již třetí ročník Monfish junior boat cupu. Při něm jsou v lodi vždy dva závodníci a spolu s nimi jeden veslař také jako rozhodčí. Do jedenácti lodí tak nastoupilo 21 juniorů z celé ČR. I přes pálící slunce na modré obloze se dětem dařilo ryby chytat. A nebyly to žádné mřenky, ale pěkní pstruzi až do 40 cm, sem tam kapřík a občas se spletl i nějaký ten amurek. Vítězem závodu se stal Jan Pleskač z Chotěboře, druhý skončil obojetný monfišák Vojta Marek, který zvládá velmi dobře i závody v přívlači a na třetím místě byl Tomáš Glaesner z Prahy.  Z naší stáje pak celkově pátý byl Samuel Piekar, šestý Honza Bureš a osmý Vojta Hroník. V kategorii benjamin si vítězství připsal do seznamu úspěchů také náš člen Zdenda Dvořák, před Jaroslavem Hankem z Bojkovic a dvojicí Radanka Ondrušková z téhož klubu a Jindra Machník z Prahy.

V neděli pak lodě obsadili dospělí. Tam je systém trošku jiný a z trojice nalosované do jedné lodě vždy dva loví a třetí dělá rozhodčího a zároveň veslaře. Díky tomu se závodu může účastnit v deseti lodích třicet účastníků. Tento závod pro změnu uspořádali zástupci puškařského kroužku MO Mělník a tak jsem poprvé mohl do lodě usednout také jako závodník. Počasí, místa výskytu ryb i nesnesitelné vedro byly stejné, jako v sobotu. Jen častěji závodníci využívali metodu lovu s muškou splávkem. Počet ulovených ryb korespondoval se sobotou a množství spálené kůže od slunce také nevybočilo z normálu. Jak to tak bývá, rozhodující nebylo maximální množství ulovených ryb, ale rovnoměrně rozložené úlovky do jednotlivých závodních kol. Nakonec s přehledem vyhrál zkušený závodník Pavel Chyba, na druhém místě potvrdil své letošní výborné výsledky v jezerních závodech Samuel Piekar a na třetí místečko jsem se prodral sám. Nejlepším mělnickým závodníkem, který získal obrovský putovní pohár byl Marek Macholda.

Za oba dva dny, pomoc při manipulaci s loděmi, krásné cen, skvělé občerstvení a pohodovou organizaci obou závodů chci poděkovat firmě Monfish, členům našeho MK Monfish junior, zástupcům MO Mělník v čele s jednatelem Markem Macholdou, rybářským potřebám U Soutoku v Mělníce, Martinu Růzhovi a jeho kolegům z Lahůdek Mělník.

Všem účastníkům děkuji za pohodu při závodech a budu se s vámi těšit nashledanou zase za rok na tomto krásném pstruhovém revíru s tyrkysovou vodou a jejími šupinatými obyvateli.

Roman Vlček, Muškařský klub Monfish junior