Vodníci v Bělé pod Bezdězem

Dnes 10. 6. byl na rybníku Slon č. 411 005 realizován MO Bělá pod Bezdězem náborový projekt SÚS pro děti a mládež – Ve vodě nežijí jen Vodníci.

IMG_0551K našemu revíru jsme pozvali 50 žáků druhých tříd bělské ZŠ. Připravili jsme pro ně celkem šest stanovišť- lov bílé ryby na třímetrové biče, projížďku na lodičce, rybolovnou techniku – hod na cíl umístěný na vodní hladině, lov kaprů na plavanou, stanoviště se sportovními a dovednostními soutěžemi, stanoviště – živé ryby a rybářská výbava

IMG_0595Celé dopoledne připravovalo a zajišťovalo 9 členů MO, za což jim patří velké poděkování a touto cestou tak rád činím.

Dětičky dorazily k rybníku krátce po 8 hodině, kde je přivítal místní vodník a hospodář v jedné osobě, ten jim vysvětlil důvod jejich návštěvy, co jim má přinést a seznámil je v krátkosti IMG_0604s rybářským řádem, který přirovnal ke školnímu a podle něj je nutné se celé dopoledne chovat.

Pak přišlo z hospodářových úst na řadu představení základního vybavení rybáře a jeho pomůcek, včetně vysvětlení, co a k čemu potřebujeme.

IMG_0588Následně je seznámil se životem kolem vody a ve vodě, jakou mají funkci dřeviny na březích i rostliny ve vodě, jaké v rybníku a jeho okolí žijí živočichové, kromě ryb.

Poté již přišlo na řadu jednotlivé představení našich šupinatých přátel, které ve zdejším rybníce plují, a s kterými se děti brzo na vlastní kůži setkají. Spoustu z nich děti viděly hned jak v kreslené podobě, tak i živé (ryby na ně čekaly v připravené kádi), mohly tak IMG_0619porovnat obrázek se skutečností. U každé ryby proběhlo krátké vysvětlení, na co, a jak se chytá, podle čeho volíme velikost splávku háčku atd.

Děti tak byly teoreticky proškoleny a mohlo se vyrazit na lov. Byly rozděleny do čtyř skupin, v kterých rotovaly po stanovištích ve dvacetiminutových intervalech.

IMG_0724A jak to vypadalo?

Při lovu na biče to byl neskutečný rachot, tři biče nestíhaly, bílá ryba brala poctivě a každé dítko si minimálně jednu plotičku chytlo. Hlášky typu: „Jé, to je jednoduché chytit rybu,“ používaly všechny skupiny.

Při hodu na cíl to byla těžší práce, olova svištěla vzduchem, často se trhalo, tři pruty se soustavně navazovaly. Oproti lonskému roku jsme udělali změnu, kdy jsme terče místo na suchu umístili na vodní hladinu, což děti motivovalo mnohem více a bylo to pro ně zábavnější.

IMG_0952Jízda na lodičce, to je každoročně atraktivní a neodolatelné stanoviště.

Lov kaprů, to byla jedna velká paráda. Celkem se ulovilo přes deset kusů kapra od 38 – 62 cm, děti je samy zdolávaly, následně probíhalo mazlení, hlazení a pouštění zpět do revíru. Některá dítka si sama nahazovala a napichovala červy. Ulovenou rybu i po rybářku měřili. Asi největší atrakce – ten pocit si na živou rybu sáhnout: „Jééé, ona je slizká…“, ukazuje se, že už asi ani o Vánocích živé ryby doma moc nejsou.

IMG_0813Ze soutěží byl na programu hod tenisákem do otvoru, slalom, běh v pytli, což bylo zpestření a oddech po soustředění a klidu u prutů.

Živé ryby a výbava – ještě teď by tam malí školáci mohli stát, každý kapr byl tisíckrát políben, pohlazen, děti celé mokré a šťastné. No, z výbavy mi toho moc nezbylo, každé dítko chtělo alespoň jednu věc, olůvko, splávek, umělého červíka, cokoliv.

IMG_0844Co říci závěrem? Snad postačí konstatování paní učitelky, Mgr. Věry Švermové, při odchodu: „Měla jsem z toho strach a smíšené pocity, nevěděla jsem, do čeho jdu, ale bylo to neskutečné. Děti se hrozně bavily, tato praxe je to nejlepší, co jim můžeme poskytnout a dětem to dá mnohem více, než když jim o tom budu vyprávět ve IMG_1200škole. Navíc bych je ve škole učila několik dní to, co zde viděly a zažily za jedno dopoledne. A ještě bych jim to neřekla v té kvalitě, v jaké to slyšely zde, přímo u vody.“

Já osobně to doporučuji všem MO, nebojte se toho. Až nasajete tu atmosféru, uvidíte ty dětské oči, uslyšíte ty hlášky, budete tuto akci rádi pořádat každoročně a těšit se na další vodníky, jako už teď my, v Bělé na Slonu.

Za MO Bělá pod Bezdězem Dušan Hýbner

IMG_1260 IMG_1286

 

 

 

 

 

 

IMG_0543 IMG_0575 IMG_0619 IMG_0762 IMG_1006 IMG_1024 IMG_1037 IMG_1083 IMG_1100 IMG_1138 IMG_1163 IMG_1166 IMG_1224 IMG_1318 IMG_1363 IMG_1384 IMG_1416