V Čáslavi stihli vodníci dvě akce i s přesunem – 43 dětí

logoČtvrteční bouřky a přívalové deště nám trošičku naháněly strach z toho, jaké bude páteční ráno. Ukázalo se, že bouřka pročistila vzduch, a tak bylo u vody poměrně přijatelně. Jako první dorazila čáslavská školka k Měděnici. Tam vodníci probíhali už v září, tak jsme vše jen drobně upravili. Rozmístili jsme celkem čtyři stanoviště, na kterých děti poznávaly, co rybářství a rybolov obnáší.

IMG_6122Prvním stanovištěm byla prezentace rybářského kroužku a znalostí, které by měl mít každý správný rybář. Druhé stanoviště dětem ukázalo, co předchází ulovení každé rybičky. Jak se ryby chovají a kolik je okolo toho práce. Další stanoviště dětem představilo i ostatní živočichy a rostliny vodní říše. Od nejmenších řas a sinic, až po savce a ptáky. Posledním stanovištěm, pro děti nejzajímavějším, byl samotný rybolov.

IMG_6402Kluci, kteří se na tomto stanovišti věnovali dětem, si rozkrmili kus břehu, a tak se povedlo každému dítku ulovit alespoň jednu rybičku. Po vyhlášení a předání upomínkových předmětů se školička vypravila zpět na svou základnu a nám začal běžet čas. Měli jsme něco přes tři čtvrtě hodiny na přesunutí celé akce k rybníku Podměstský. Tam měla dorazit školka z Církvic, a protože přijeli linkovým autobusem a cesta z nádraží by na Měděnici trvala věčnost, vyjeli jsme dětem naproti, čímž mohly IMG_6136strávit na vodnících stejně času, jako ostatní a krásně stihly autobus domů. Vyzkoušeli jsme si, že celý „cirkus“ lze naložit do dvou kombíků a na jeden vozík. Během půl hodiny vše přemístit, připravit, nachytat ryby na ukázku a převléknout se do suchého, protože před polednem už zase panovaly tropy.

U Podměstského rybníku byla všechna stanoviště jako na Měděnici a tak jsme si vše zopakovali. Před IMG_6150vyhlášením a předáváním diplomů a upomínkových taštiček se strhl veliký povyk. Jeden z odložených bičů, kterému háček zůstal ve vodě se dal prudce do pohybu a vyrazil směrem ke druhému břehu. Matouš, neváhal ani chvíli a za hlasité podpory dětí se jal prut pronásledovat. Doplaval za ním až na druhou stranu, ale ryba se stačila pustit, takže ani nevíme, jaká ryba si s námi pohrála.

Dnešních Vodníků v Čáslavi se zúčastnilo celkem 43 dětí. Doufáme, že se všem akce líbila, a že je jednou IMG_6452přivítáme mezi sebou, v čáslavském rybářském kroužku Kapříci.

Děkuji všem kdo se na akci podílel, jak klukům z naší místní organizace, tak paním učitelkám za jejich trpělivost a dětem za vzorné chování. Za nás doufám, že se v září, na dalších vodnících, zase posuneme dál a budeme zase o trochu lepší.

Petr Stieber, MO Čáslav

Náborová akce probíhá za podpory Ministerstva zemědělství a Středočeského kraje.

Logo MZe - bez CR SPRAVNE2

 

Logo - česká verze (1)

IMG_6144 IMG_6397