Úspěšné mistrovství světa Tomáše Spáčila

Ve dnech 30. 8 až 2. 9. proběhlo v polských Szamotulech Mistrovství světa v rybolovné technice. Již se stalo tradicí, že v Polsku pořádají závody na vysoké úrovni a všichni závodníci se tam rádi vracejí, včetně Tomáše Spáčila, který před třemi roky na stejném hřišti prošel křtem v seniorské reprezentaci.

DSC_5188Na toto mistrovství se připravoval individuálně, protože se neuskutečnilo oficiální soustředění před závody, a tak jsme s napětím očekávali, jak dokáže naladit formu na tyto nejdůležitější závody v roce.

Samotný závod byl rozdělen do třech závodních dnů, kdy se každý den závodilo ve třech disciplínách, ve kterých se vždy hází hned i finále, do kterého postoupí osm nejlepších závodníků a tam bojují o jednotlivé tituly mistrů světa. Rybolovná technika má v mužské kategorii celkem devět disciplín a závodníci pak ještě bojují ve vícebojích a to v pětiboji, sedmiboji a devíti boji a v družstvech.

DSC_5226Závody začaly ve čtvrtek v osm ráno, disciplínou muška cíl, ve které si Tomáš věří a předvádí v ní několik let vynikající výkony. Tak, jak jsem doufal, se i stalo, v základu hodil plný počet a s přehledem postoupil do finále. Tam nestačí už hodit jen plný počet ale, závodníci to musí odházet i mnohem rychleji, než jsou běžně zvyklí, ale i na to byl Tomáš perfektně připraven a získal svůj první titul mistra světa.

DSC_5337Do další disciplíny aremberg nastupoval s vědomím, že jeden titul již má, což ho uklidnilo a pomohlo mu to k potřebnému klidu a sebejistotě. Opět v základu hodil plný počet a ve finále udělal sice malou chybičku, ale to všichni a rozhodoval nejrychlejší čas, tam se opět ukázala Tomášova síla a získal i v druhé disciplíně titul mistra světa. Takový začátek nikdo z nás nečekal.

Druhý den čekala závodníky disciplína, ve které se dá získat, ale i velmi ztratit, což neplatilo pro Toma DSC_5442a v základu dokázali pouze čtyři závodníci hodit plný počet a Tomáš patřil mezi ně, ve finále sice dvakrát chyboval jako dalších pět závodníků, ale opět dosáhl nejrychlejšího času a vybojoval bronzovou medaili.

Do třetího závodního dne nastupoval na průběžném třetím místě v pětiboji a byl si vědom, že by to mohl být největší úspěch jeho dosavadní kariéry. Disciplína zátěž dálka jednoruč, která se započítává jak do pětiboje, sedmiboje, tak i devítiboje byla na řadě jako poslední, DSC_5883aby se udrželo napětí až do konce celého mistrovství. Tomáš si vedl výborné a postoupil do finále třetím nejdelším hodem celého závodu. Před finále bylo tak jasné, že v pětiboji skončí na vynikajícím třetím místě mezi nejlepšími závodníky na světě. V samotném finále obsadil krásné páté místo.

DSC_5874V sedmiboji skončil na osmém místě, v devítiboji na místě dvanáctém.

Celá česká výprava podávala na mistrovství skvělé výkony a tyto závody budou z pohledu české reprezentace hodnoceny jako jedny z nejúspěšnějších. Těmito závody sezona zdaleka nekončí a o jejím dalším průběhu Vás budeme informovat.

DSC_6096Na závěr bych chtěl poděkovat Středočeskému územnímu svazu, který podpořil Tomášovo přípravu finančně a podporuje všechny rybářské sportovce, za což mu patří velké poděkování.