Tábor s vodníkem je již minulostí, brekeke…

V sobotu (5. 8.) skončil tábor s vodníkem, který za účasti 34 děti a 7 vedoucích probíhal celý týden na břehu řeky Berounky v rekreačním zařízení Ludmila rodiny Parožkových, a jehož pořadatelem je Středočeský územní svaz.

DSCF0495Hned v sobotu za námi přijela Nelinka s maminkou, kterým se u nás tak líbilo, že přijaly naše pozvání a zůstaly s námi celý týden.

Tábor se hned rozeběhl naplno a už od neděle začaly za dětmi přijíždět návštěvy, které jim měly o rybařině co říci.

Hned v neděli přijel přívlačový závodník Martin Šoltys s dcerou Denisou, taktéž závodnicí. Ti dětem předvedli přívlačové vybavení a pruty, nechali je vše osahat, pak dětem navázali několik prutů a naši táborníci si mohli přívlač vyzkoušet. Podařilo se jim, za všeobecného hlaholu, ulovit dva tlouště a jednu menší štičku. Martin s Denisou dětem věnovali několik umělých nástrah k vyzkoušení.

DSCN1156Po večeři byla vyhlášena soutěž v lovu úhoře, ale ti jako by tušili, jaká smečka se na ně chystá, a tak se žádného nepodařilo chytit. Místo toho však děti ulovily sumce, karase a několik tloušťů. A když úhoři neskončili na našich háčcích, tak jsme alespoň večer rozjeli Vodníkovo kino a promítal se film Zlatí úhoři. Konec projekce byl oceněn potleskem, jako při nějaké premiéře filmu.

V pondělí čekalo na děti hned z rána nasazení dvou metráků kapříku do Berounky, následně se dítka věnovala lovu dle vlastního uvážení, nejvíce si však oblíbila lov na bič. Biče k zapůjčení měli vedoucí a byly opravdu v permanenci celý den. Odpoledne, vzhledem k teplému počasí, bylo vyhlášeno koupání a lov ryb z vody. Děti se ale spíše koupaly, než lovily.

DSCF0265Poté nás navštívili Šárka Šafrová Kaucká s Radkem Loubkem z sekce položené při SÚS a dětem předvedli vše kolem této techniky lovu.

Po večeři byl první prodloužený lov do 23.30 hod. Téměř všichni toho využili k lovu úhoře, ale stále nic, jen několik sumců.

DSCN0965Úterní ráno bylo ve znamení lovu ryb na plavanou. To asi děti bavilo nejvíce. Opět byly rozebrány všechny biče, a dítka pod vedením Dušana Hýbnera, který je zasvětil do taje plavané, zkoušely donekonečna lovit na bič, tedy spíše než donekonečna, tak do zamotání. A to se jim dařilo, neboť některé smotance byl fakt oříšek rozmotat.

Před večeří nás navštívila hokejová legenda Dominik Hašek, s dětmi si povídal nejen o hokeji a bylo až s podivem kolik dětí ho zná, vždyť jeho zlatý úspěch zažili jen vedoucí.

DSCF0340

 

Na středu byl původně plánován výlet na Bránov – Proškův přívoz a k rozvědčíkovi, ale vzhledem k úmornému vedru byl plán změněn. Děti vyrazily na kratší výlet na hrad Křivoklát, kde tou dobou probíhala výstava českých ryb. Do oběda jsme byli zpět a odpoledne se děti koupaly a odpočívaly. Vedro bylo opravdu snesitelné jen ve vodě. Lov byl přesunut na večer a opět prodloužen do 23.00, stihl se i táborák a opékáním buřtíků.

DSCF0204Čtvrteční ráno bylo o trochu chladnější a na děti hned po snídani čekala Jana Vesfálová se syny. Jana je přívlačová závodnice, a i oba její synové již zdatně závodí. Dětem ukázali ultra lehkou přívlač, pruty a nástrahy. Jana s námi strávila skoro celý den, děti si mohly vše vyzkoušet. Na závěr jim Jana předala pár závodních nástrah na vyzkoušení domů.

Již odpoledne probíhaly přípravy na noční bojovku. Ta začínala ve 22 hod. a vedla přes čtyři stanoviště, od divoženky k hejkalovi, následně k čarodějnici a na závěr k vodníkovi. Děti během hry sbíraly indicie a podle nich na posledním stanovišti měly sestavit heslo, které bylo tajné až do pátečního odpoledního vyhlášení.

DSCN1209 (1)Při všech těchto aktivitách odhodlaně dětem sekundovala mála Nelinka, byť je upoutána na vozík, její odhodlání a nadšení vždy táborníci odměnily potleskem a obdivem.

Samostatnou kapitolou byly ranní rozcvičky, na které se děti moc netěšily, ale jen do okamžiku, kdy na ně jedno ráno vyskočil z vody vodník a předcvičoval. Pak již pokaždé už před půl 8 stály na místě a netrpělivě čekaly na rozcvičku, co zase bude za překvápko.

A také se u nás recitovalo, náš vodník vytřihl Erbenova Vodníka v takovém aranžmá, že se musel Erben v hrobě obracet… Děti recitovaly s ním, k tomu se přidalo zvolání „brekeke“, jež se pak během každého dne několikrát rozléhalo nejen táborem…

DSCN1023Pátek byl ve znamení závodu. Ráno příprava a poté se od 10 hodin závodilo až do půl 12. Po obědě a odpočinku bylo druhé kolo od 14.30 do 16 hodin. Od 17 hodin se vyhlašovaly výsledky závodu, bojovky a nejaktivnější lovec ryb. Vyhlášení se zúčastnil i hospodář místní MO Křivoklát, na jejichž vodě jsme lovili. Večer se potom ve Vodníkově kině promítal na přání dobrodružný film „Ať žijí rytíři“. A tím také svoji sezonu Vodníkovo kino ukončilo, opět za potlesku dětí.

20597021_1991416617804503_8077564546378538091_nV sobotu se už jen balilo a loučilo, dětem se domů ještě nechtělo. Příští rok jedeme znovu a přichystáme nová překvapení.

Na závěr bychom rádi poděkovali sponzorům Profimonter.cz Dominik Pazderník, Graphicwork – Milan Fous, Jitka a Dušan Kolářovi, Zuzana Schvarzová. Všem návštěvám za dárky a ochotu podělit se s dětmi o zážitky a zkušenosti. Poděkování patří všem vedoucím a naší zdravotnici. A velký dík Středočeskému územnímu svazu, který přivezl násadu kapříků a posekal břeh tak, abychom měli úžasný komfort.

DSCF0490 DSCF0474

DSCF0251

Jiří Eichler, hlavní vedoucí tábora