Skvělá práce na táborech našich místních organizací

Ve středočeském územním svazu letos místní organizace pořádají 7 rybářských táborů, na kterých část prázdnin stráví více jak 200 dětí především ze Středočeského kraje.

Na některé tábory jsem se jako vedoucí odboru mládeže zajel spolu s předsedou SÚS Dušanem Hýbnerem podívat, pozdravit děti a jejich vedoucí. Abychom nejeli s prázdnou, tak jsme dětem na tábory přivezli drobné ceny v podobě náramků, balonků, zápisníků a propisek a přidali jsme i něco sladkého.

Uvědomuji si, že dlouhodobá práce s mládeží je důležitá, že opravdu drtivá většina vedoucích si na pobyt na táboře bere volno ze své dovolené a věnuje se dětem. A tím tak nějak završuje celoroční práci s mládeží v kroužcích. Během putování po táborech jsem nejen načerpal inspiraci na další tábory, ale vyměnili jsme si vzájemně i své zkušenosti. Věřte, že dělat vedoucího na táboře není jednoduché, a to i když mají vedoucí trochu výhodu, protože spoustu dětí znají z rybářských kroužků. Každý tábor, který jsme navštívili byl úplně jiný.

20170731_182446Jako první jsme zavítali na tábor MO Rakovník pořádaný v Nižboru v turistické základně DDM Rakovník. Pod vedením Jaroslava Vorla zde pobývalo 30 mládežníků a 3 další vedoucí. Tento tábor se nachází nedaleko proudné části Berounky v podjezí Nižboru. A tak se Rakovničtí, vyhlášení jako přívlačoví specialisté, dosytosti vyřádili, a zbyl čas i na jiné rybolovné techniky. Během krátké návštěvě jsme se dozvěděli, co nejčastěji loví, prohlédli jsme si zázemí tábora a musím říci, že ubytování v chatkách má své kouzlo. Areál byl vybaven řadou herních prvků, takže ani o večerní zábavu nebyla nouze.

IMG_20170809_135904Další tábor, kam jsme se zajeli podívat, byl pořádaný MO Týce nad Sázavou. Probíhal v Poddubí-Kaliště v areálu outdoorového centra U Bořka přímo na břehu Sázavy. Pod vedením Přemka Čermušáka a jeho kolegů zde tábořilo 30 mládežníků v dřevěných chatkách. Kromě velké společenské místnosti, kde se scházejí při nepříznivém počasí, zde mají veškeré zázemí tzv. na klíč. I zde 4 vedoucí měli napilno s přípravou činností pro děti. Zastihli jsme je právě na začátku celotáborového závodu v lovu ryb. Po dlouhé době jsem zde viděl velmi krásný úsek středočeské Sázavy, který byl vzorně uklizený. Nad krásně meandrující Sázavou by srdce každého rybáře radostí zaplesalo. Táborníci využívali zdejšího, k Sázavě přiléhajícího, bukového lesa k lovu ryb ve stínu majestátných stromů a dařilo se. Během závodu byl uloven kapřík 51 cm, cejn stejné velikosti a několik plotic.

IMG_20170809_172532A do třetice jsme navštívili tábor MO Příbram, který probíhal pod vedením Petra Doležala a jeho kolegyň. Je to tábor opravdu  s „velkým T“. Malebné stanové městečko čítající 27 táborových stanů, s polní kuchyní a krytou venkovní jídelnou se nachází na nevelké rovince uprostřed borovic přímo na břehu přehrady Orlík. Typický tábor našich dětských let se strážní službou, totemem, ohništěm uprostřed, opravdu skutečný návrat do dětských vzpomínek. I zde měly děti bohatý program – rybaření, koupání, kytary u táboráků, a protože je jeden z vedoucích nejen rybář, ale i vášnivý jachtař, tak si děti užívaly i projížďky na jachtách po hladině Orlické přehrady.

Je vidět nejen to, že vedoucí práce s dětmi baví, ale mnohdy i to, jak se sami vrací do dětských let a nadšeně s nimi plní táborové úkoly. Kam se podíváme příští rok zatím nevíme, ale tábory určitě navštívíme, to stoprocentně slibuji.

Doufám, že se řady našich organizací pořádající letní tábory rozšíří a táborů bude přibývat. Vždyť máme u nás ve středních Čechách tolik krásných řek a zákoutí k táboření jako ušitých.

IMG_20170809_183353Děkuji všem vedoucím táborů a jejich pomocníkům za obětavou práci, která je nesmírně odpovědná a náročná. Poděkovat se sluší i Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, za jehož finančního přispění se tábory ve Středočeskému územním svazuji pořádají.

Doufám, že drobné dárky od nás táborníky potěšily a při pohledu na ně si vzpomenout na úžasný tábor, na kterém prožili krásnou část prázdnin roku 2017 a budou se těšit na další.

Díky všem a Petrův zdar.

Jiří Eichler, vedoucí odboru mládeže SÚS 

IMG_20170809_173408 IMG_20170809_180339 IMG_20170809_144814 IMG_20170809_143342