Muškaři z Brandýsa mají za sebou soustředění v Polsku

Prázdninové soustředění muškařských nadějí na polské Wisle v Ustroni bylo naplánované více jak půl roku předem, a i když předpověď počasí na následující týden pro oblast severních Beskyd nebyla nijak optimistická, vyrazili jsme v neděli 9. 7. plni očekávání směr Katowice.

_DSC7925Trasou nás bez obtíží provedla navigace a tak nedělní podvečer jsme již trávili v luxusním resortu Dolce Vita na břehu řeky Wisly v Lipowci u Ustroně. Tady na nás čekali už naši kamarádi ze Severní Moravy a polští junioři z katowického okresu i nám dobře známými vedoucími.

Řeka byla po pátečním a sobotním dešti přikalená, ale ne natolik, aby děti nemohly provětrat své náčiní s povolenkami, které už při příjezdu byly připravené. Hned od prvního nahození bylo zřejmé, že ryb je ve vodě _DSC7901spousta a revír je přímo předurčen k lovu na suchou a mokrou mušku. Lipan je na tomto úseku řeky vzácností a tak hlavním obyvatelem řeky s dvěma sty splavy, které mají dlouhodobě udržovat stálý průtok, je potočák doprovázený místy častěji, místy vzácně, krásnými tloušti. Běžná velikost je okolo 20 cm, ale najdou se i ryby přes 40 cm. Celé pondělí všech 14 juniorů strávilo především lovem, ale někteří už během dne museli v rozlehlé chatě, 20170711_105232která sloužila jako vazárna mušek doplňovat utrhané mušky. S radou a pomocí se jim věnovalo celkem osm dospělých. Dva členové české juniorské reprezentace měli vlastní úkoly a po celou dobu pobytu pilně pilovali všechny techniky lovu s jednou muškou tak, aby byli co nejlépe připraveni na nadcházející Mistrovství světa ve Slovinsku, kde je lov s jednou muškou standardem.

_DSC8074

 

V pondělí navečer se obloha zatáhla a další ráno nás přivítala řeka v barvě tmavé bílé kávy s výrazně větším průtokem. Organizátoři se však bleskurychle dohodli s majitelem revíru a ten nám umožnil lovit na 10 km vzdálené Brenici, která je o něco menší, avšak se stejným množstvím obdobných ryb, ale nebyla zasažena dešti. Dopoledne jsme tedy dovázali, co se dalo, a odpoledne už zase byli všichni namočení ve vodě. Následující 20170712_134729poslední horký den jsme na Brenici strávili celý a došlo i na koupání. Při něm se klukům dařilo lovit ryby pod jízky i mezi koupajícími. Čtvrtek přinesl sice výrazné ochlazení, ale Wisla mezitím vyklesala a voda v ní se dostatečně vyčistila. Zajímavým zpestřením lovu pro některé bylo osobní setkání s bobrem budujícím svůj hrad, vydrou a přes řeku přecházející srnou.

_DSC8047Pátek jako poslední den lovu byl ve znamení tradičního závodu. Při něm bylo uloveno během sedmi dvacetiminutových kol juniory více jak 400 ryb a někteří pstruzi patřili k těm s mírou okolo 40 cm. K vidění byly snad všechny muškařské techniky lovu. Závod vyhrál Honza Carbol před dvěma reprezentanty Jakubem Adamem a Honzou Burešem, kteří byli omezeni jednou muškou. Na čtvrtém místě byl první z domácích Ivo, který _DSC7946udělal jako muškař od loňského soustředění obrovský pokrok. Všichni účastníci závodu pak během vyhlášení obdrželi od organizátorů zajímavé muškařské ceny, které se jim budou určitě hodit. No a pak už jen loučení a cesta domů.

Soustředění pro všechny perfektně připravil Zbygniew Gorski s kolegy Tomkem a Marianem, organizátorem za _DSC8027českou stranu byl Rosťa Oliva ze Severomoravského ÚS, jemuž vydatně pomáhal Martin Svoboda a skupinu mladých Monfišáků z MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav doprovázeli Roman Vlček, Martin Sušil, Zbyněk Štěpánek, manželé Dvořákovi a Jan Marek. Celkem se soustředění zúčastnili 4 junioři z Polska, 3 ze severní Moravy a 7 z Brandýsa nad Labem.

_DSC8205Za pomoc s financováním pobytu našich juniorů děkuji všem rodičům, Muškařskému klubu Monfish junior a MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Všichni dospělí doprovázející naše děti nejen, že věnovali juniorům svůj čas, ale celý pobyt si hradili z vlastních prostředků. Za to si zaslouží zvláštní poděkování.

Děkuji všem zúčastněným za perfektní organizaci, výběr revíru, který určitě v budoucnu znovu navštívíme, _DSC8058personálu resortu Dolce Vita za skvělé jídlo a maximální vstřícnost a juniorům za otevřenost, vzájemnou pomoc a podporu, přátelství a při závodě fair play boj. Také majiteli revírů panu Wilkovi a členům jeho rybářské stráže za péči o revír a flexibilitu spojenou s ochotou řešit nenadálé situace musím poděkovat.

Teď už nezbývá než se těšit na naše další srpnové soustředění u nás v Krkonoších a Jizerských horách a na následující společné soustředění s našimi polskými kamarády zase za rok, tentokrát opět na severní Moravě.

Roman Vlček, MK Monfish junior

_DSC7820 _DSC7863 _DSC7866 _DSC8004 _DSC8033 _DSC8036 _DSC8037 _DSC8056 _DSC8080 _DSC8109 _DSC8161 _DSC8202 20170715_102941