Jak se vodník Michal nemohl dočkat…

logoKdyž v roce 2016 chtěl předseda soutických rybářů Říha uspořádat akci „Ve vodě nežijí jen vodníci“, musel požádat o pomoc vodníka Michala na „Donáťáku“. Bylo to trochu přemlouvání a přesvědčování o významu akce pro děti. Michal bafal ze své dýmky a přemýšlel, jak poučit tu rybí obsádku o chování pod hladinou.

DSCN0915Argumentem předsedy bylo, že akci vymyslel sám předseda středočeských rybářů Dušan Hýbner. Michal na to pravil „Já si ještě zavolám přes Vodafon do Lahovic vodníkovi Ivanovi, který je můj nadřízený, zda na mne neděláte nějakou boudu.“ A tak se stalo. Akce se v minulém roce povedla. Chlapci ze soutické rybářské organizace se DSCN0938mohli přetrhnout, aby tomu „člověčímu“ potěru vytvořili co nejlepší podmínky. I paní učitelky ze ZŠ Trhový Štěpánov byly spokojené, tak se všichni s Michalem dohodli, že akci v dalším roce uspořádají opět.

Čas běžel jako splašený, a když se na „Donáťáku“ koncem měsíce července uskutečnily pravidelné závody pro děti, byl Michal spokojený. DSCN1048Sice mu ubylo pár kaprů, které varoval před nebezpečím nástrah, ale od rybářů dostal novou násadu ryb, kterou vysadil Jarouš Vilímovský. Musel je vychovávat, pečovat o ně. Došlo i na pravidelné poučování o potravě a způsobu přezimování. Po prvním podzimním „siberáku“ byl u rybníka klid. V kamnech Michala se vesele topilo a sem tam připlul na návštěvu kapr Pepík, či plotice Miluška a vzpomínali na dobu hojnosti v letních měsících. Jejich „siestu“ přerušilo občasné praskání ledu od sportujících bruslařů. Na Silvestra je na chvilku z poklidného spánku vyrušilo bouchání soutického ohňostroje, i tak si připili všichni puškvorcovým likérem na rok 2017. Pak byl zase klid.

DSCN1017„Ta zima se letos nějak natahuje,“ dumal Michal. „Zda soutičťí rybáři dodrží slib o vodnickém rybaření?“ Koncem měsíce března začal Martin Vesecký dělat pořádek kolem rybníka. Michal tušil, že se bude něco dít. Došlo na sekání trávy a další přípravy. Michal se dozvěděl o konání dalšího ročníku akce: „Ve vodě nežijí jen vodníci“ Letos to bude slavnostnější, přijede starosta města Trhový Štěpánov pan Josef Korn, místostarostka paní Štěpánka Bézová, ředitelka ZŠ Benešov, Dukelská, Mgr. Procházková i další hosté. „To se musím hodně vycajchnovat.“ Po zimě uklidil kolem čepu, „vygruntoval plac“ u vrb. „Jak to ještě zlepšit?“ Sedl pod vrbu a napsal dopis do jižních Čech. Adresa zněla – Jakub Krčín, regent na panství pánů z Růže a text byl následující: „Jakube přijeď, soutičtí fišmistři rychtují parádní akci pro mládež“. Po velkých přípravách sedl na vrbu a čekal.

DSCN0908Pak přišel ten dlouho očekávaný den. Ve středu 14. června 2017 byl u rybníka „fofr!“. Tu přijel Tonda Poláček a Franta Horáček s nějakým materiálem, Franta Šandů veze buřty, a kde se vzal, tu se vzal, přijel i sám Jakub Krčín, až z jižních Čech. Nedlouho po osmé hodině přijela i paní ředitelka Procházková s 57 žáky ZŠ Benešov, Dukelská, kteří začali připravovat výtvarné nádobíčko.

Všechny přivítal za soutické fišmistry sám Jakub Krčín, regent na panství pánů z Růže a soutického panství. Samozřejmě poděkoval Michalovi za avízo o akci a udělil mu absolutorium v péči o rybník „Donáťák“ i revír Sázava 8. Děti soutěžily v poznávání ryb, částí rybího těla, živočichů žijících kolem vody a došlo i na rybolov. Bylo uloveno několik kaprů, kteří neodolali nastraženým pochoutkám. Jeden šikovný kluk samou radostí nad uloveným kaprem prohlásil: “To bude děda koukat, až mu DSCN1020ukážu toho kapra. On chodí na ryby a nic nechytí.“

V tu chvíli se rozzářily oči štěstím soutickým „fišmistrům“ i samotnému Michalovi. Z jeho fajfky šlo jedno kolečko dýmu za druhým. V této bohulibé chvíli nelze než vzpomenout na slavného rybáře a spisovatele Otu Pavla. Ve své knížce „Jak jsem potkal ryby“, píše: „Každý kluk nebo holka se stane rybářem, když jeho táta nebo děda chodí na ryby.“ Dnes rodiče zastoupili rybáři ze Soutic.

DSCN1087

 

Na rybách lze zažít krásné chvíle, daleko od dnešních problémů, daleko od mediálního podání světa, od klamu a arogance moci, daleko od sobectví a nesnášenlivosti.

Na závěr krásného dopoledne předal předseda Jiří Říha, starosta města Trhový Štěpánov Josef Korn a místostarostka Štěpánka Bézová dětem propagační materiály o rybářství. Došlo na loučení. Michal zvážněl, chtěl si užít té lidské „chamradi“ ještě více, ale co naplat. „Tak zas za rok. Poděkujte paní Šárce Adamcové, která dala duši všem soutěžím a přivezte mi nějaký lepší tabák! Ať Vás zdraví a láska k přírodě provází!“

Za soutické rybáře Vašek Seidl

Náborová akce probíhá za podpory Ministerstva zemědělství a Středočeského kraje.

Logo MZe - bez CR SPRAVNE2

 

Logo - česká verze (1)