Češi na MS v plavané devátí

Od 3. 9. do 9. 9. se konalo v portugalském městě Montemor o Velo na místním veslařském kanále Mistrovství světa v lovu ryb udicí na plavanou. Členy české výpravy byli i Středočeši Pavel Syrovátka a Aleš Flanderka, dále pak Petr Klásek, Radek Hron a Roman Foret. Pod vedením státního trenéra Romana Pokorného st. se česká reprezentace umístila na důstojném 9. místě ze 22. startujících států.

I když se na této závodní trati již v minulosti mezinárodní závody s českou účastí konaly, tak informace přímo od portugalských závodníků zněly, že se chytání za poslední roky rapidně změnilo. To jsme začali zjišťovat od prvních tréninků. Veslařský kanál totiž zarostl z části „vodním morem“. V tomto prostředí se hojně rozmnožil sumeček americký okolo 130 gramů, který byl hlavní lovenou rybou. Kdo měl štěstí, nebo kdo svou taktiku přizpůsobil, mohl lovit cípaly velké až 3 kilogramy.

Bohužel bylo již během tréninků patrné, že jsou místa, kde se ryby zdržují a místa, kde jich není tolik. Taktika na závod byla takřka u všech týmů stejná, a to lov na odhozový prut s průběžným splávkem plus mít připravenou a nakrmenou děličku pro případ, že by byly ryby v daném místě při břehu. Jako krizovou taktiku jsme si připravili lov v příbřežních travách, kde se daly lovit drobnější rybky jako slunečnice pestré nebo okounci pstruhoví.

Po sobotě jsme měli součet umístění 54 a zaujali jsme průběžné 12. místo.

Do nedělního závodu jsme vstupovali s touhou svůj výsledek vylepšit, což se nám nakonec se součtem 43 celkem povedlo a obsadili jsme důstojné konečné 9. místo.

Na závěr chci poděkovat sponzorům české reprezentace, a to Českému rybářskému svazu, Středočeskému územnímu svazu a firmě SENSAS, která je jediným dodavatelem krmení pro českou reprezentaci.)